Bezpečnost


Zejména ve frekventovaných turistických letoviscích je nutné dbát na osobní bezpečnost. Bohužel i zde se krade, proto doporučujeme cenné věci nosit neustále u sebe a to nejlépe v ledvince u pasu, či na krku. Z batohu na zádech Vám mohou být cennosti snadno odcizeny. Při přecházení silnic dávejte zvýšený pozor, vzhledem k tomu, že se na Sri Lance jezdí po levé straně. Na hotelu doporučujeme používat trezor, který budete mít k dispozici buď přímo na pokoji, nebo pak v podobě bezpečnostních schránek na recepci hotelu. Ne všechny hotely však touto službou disponují!!

Lékařská pomoc


Většina hotelů i nižší kategorie poskytují službu „Doktor on call“ = lékař na zavolání, což je za poplatek. První pomoc ve státních nemocnicích je sice bez platná, ale léky mohou po Vás chtít uhradit. Abyste se vyvarovali některým infekcím, či jiným chorobám, doporučujeme pít vodu pouze balenou, nebo kupovat ovoce pouze takové, co se dá oloupat. Strava na hotelích a v restauracích je ale bez závad, jen je nutné počítat s tím, že místní jídlo je vždy ostřejší. Což ale na druhou stranu může působit jako preventivní prostředek proti různým druhům střevních onemocnění.

Víza


Vízum si můžete zakoupit na stránce www.eta.gov.lk . Vízum na Srí lanku stojí 35 USD a je platné po dobu 30 dní. Turistické vízum lze prodloužit maximálně na dobu 6-ti měsíců. Pro české turisty po zakoupení prvního měsíce víza jsou další dva měsíce zdarma. Za další tři měsíce si imigrační úřad účtuje 100 USD.

Měna


Měna na Srí lance se nazývá srílanská rupie. V turistických oblastech a větších nákupních centrech samozdřejmě přijímají i USD a EURO, někde se dá platit i kreditní kartou. V malých obchůdcích však přijímají platbu pouze v rupiích, při jiné měně většinou nedostanete výhodný kurz.

Bankomaty


Některé bankomaty, například Commercial Bank si účtují 1-2 USD za výběr, některé banky jako Sampath Bank, HNB či Seylan Bank poskutují výběr zdarma a ty zbylé, NSB a People´s Bank některé typy českých kreditních karet neakceptují vůbec.

Ceny a smlouvání


Na Srí lance jsou bohužel dvojí ceny, jedna je pro místní a druhá pro turisty. Ta turistická je někdy až dvojnásobně vyšší. Proto zkuste smlouvat a pokud se vám stane, že slevu nedostane, můžete si nakoupit jinde. Anebo si vás prodejce sám dohledá a nabídne levněji. Smouvat můžete s tuk – tukáři, v některých obchodech se suvenýry , na tržišti.

Spropitné


Účty v restauracích sice již zahrnují 10% za daně a poplatek za servis v konečné sumě, ale i tak se od Vás očekává Vaše osobní spropitné. Taktéž se od Vás očekává spropitné, pakliže někoho místního požádáte o jakoukoli pomoc či radu. Pokud absolvujete poznávací okruh či exkurzi, je zvykem dát spropitné i Vašemu řidiči a průvodci a to dle Vaší spokojenosti s jejich službami.

Počasí


Srí lanka leží v tropickém pásmu, a tak vlhkost vzduchu je 70% – 90%. Na ostrově se střídají dva monzuny, monzun Yala a monzun Maha. Monzun Yala vládne na Srí lance v období od května do srpna a znamená to, že touto dobou je více deštových srážek na jihu ostrova, kde je i převážná část turistických letovisk (Negombo – Tangalle). Monzun Maha ovlivňuje ostrov od září do ledna a zasahuje deštovými srážkami severovýchodní část ostrova (Trincomalle – Arugam Bay). Ve „středu“ Srí lanky (okolí Kandy, Nuwary Eliye, Elly) je počasí skoro stejné a celý rok zde panují příjemné teploty vzduchu. I když někteří průvodce uvádějí, že po dobu monzunu Yala (tedy našich letních prázdnin) není vhodné přijet na jih Srí lanky, není to tak úplně pravda. I v době „off-season“ je na jihu hezké počasí a deštové srážky nejsou nijak velké. Nevýhodou však jsou vyšší teploty vzduchu a divočejší vlny.

Telefonování


Předvolba do ČR je 00420. Pokud skutečně chcete Vaše blízké doma pravidelně informovat o Vašem pobytu na Sri Lance, pak doporučujeme zakoupit si jednorázovou Sim kartu některého z místních operátorů, neboť jejich tarify jsou daleko, daleko lacinější než by Vás vyšel roaming od českého operátora. Tyto Sim karty je možné zakoupit ihned po příletu na letišti.

Napětí


220-240V, všechny zásuvky mají tři zdířky a adaptér je tudíž nutný. V lepších hotelích jej budete mít již připraven na pokoji, někde Vám jej půjčí na požádání na recepci. Ve většině 3* a lacinějších hotelích však doporučujeme mít adaptér vlastní. Pokud si jej nepřivezete již z domova, můžete jej zakoupit v jakémkoli větším supermarketu s domácími potřebami, či v menších obchodech, většinou železářstvích.

Pošty


Jsou v každém městě. Otevírací doba je PO-PÁ 7:00-16:00, SO 7:00-13:00, v neděli a o státních svátcích je zavřeno

Obchody


Supermakety jsou většinou otevřeny denně 9:00-22:00, ostatní obchody mají vlastní otevírací doby, které je nutno vždy na místě ověřit.

Důležité upozornění : během státních svátků se nikde nepodává/neprodává alkohol. A to včetně All Inclusive hotelů.

Cestování vlakem


Pro ty co hledají nějaké to dobrodružství určitě doporučuji cestu vlakem vyzkoušet. Hlavní trasa vlaku je z Colomba podél pobřeží až do Matary, kde koleje končí. Můžete se však vydat i vlakem na sever do Jaffny. Srí lanské vlaky jsou levné a poměrně přesné. Nevýhodou však je, že jsou často přeplněné, někdy stutečně „hlava na hlavě“ a do toho všeho se ještě prodírají prodavači nabízející své zboží.

Cestování autobusem


Autobusem se na Srí lance dostanete úplně všude, jezdí totiž odkudkoli a často nemusíte ani hledat zastávku, stačí mávnout a autobus vám zastaví. Autobusů se dělí do dvou druhů, soukromé a státní. Ty státní poznáte tak, že mají vždy červenou barvu. Mimo to, existují ještě autobusy dálniční, klasické neklimatizované a menší klimatizované mikrobusy, ty jsou trošičku dražší. Každý autobus má za sklem napsáno odkud a kam jede, v angličtině, sinhálštině i tamilštně a navíc místní vám ochotně poradí, jen co vás zahlédnou na ulici.

Cestování autem


Cestování autem je ze všech výše zmíněných možností nejbezpečnější, nejrychlejší a nejpohodlnější. Nevýhodou je vyšší cena, ale při cestování po Srí lance je nejpraktičtější, neboť některé přesuny hromadnou dopravou zaberou dost času, které vám auto může ušetřit. V případě potřeby auta se můžete obrátit na nás. Doporučíme vám jak vhodné vozidlo, tak i zajistíme řidiče a vše za výhodnou cenu.

Oblečení


V turistických letoviscích není nutné dodržovat nějaký „dress code“. Avšak při vstupu na chrámová území ano. Pro buddhisticky založená místa platí pravidlo vstupovat bez bot, mít zahalená ramena a kolena. Na těchto místech je též přísně zakázáno kouřit a požívat potraviny. V některých lepších hotelích je též vyžadován „dress code“ zejména při stravování (snídaně, obědy, večeře). Tato upozornění vždy najdete v informační knize na Vašem pokoji.

Fotografování


Fotografovat můžete prakticky cokoli, kromě velkých vlakových nebo autobusových nádraží nebo letiště. Jedná se o tzv.strategická místa se zvýšenou bezpečností. Pokud budete fotografovat v nějakém buddhistickém chrámu, či jeho pozůstatku, kde stále bude stát Buddhova socha, nikdy se k soše neotáčejte zády. Tj. pokud budete chtít vyfotit někoho druhého se sochou Buddhy, ten se musí k ní otočit čelem. Při focení místních dětí či sběraček čaje se od Vás očekává drobná pozornost ve formě bonbonů či propisek.

Obyvatelstvo


Na Srí lance najdeme zejména dvě hlavní skupiny obyvatel, to jsou Sinhálci a Tamilci. I proto jsou na Srí lance dva úřední jazyky – sinhálština a tamilština. Angličtina někdy působí jako třetí, jednotící jazyk, neboť oba dva výše zmíněné jazyky si nejsou absolutně vůbec podobné.

Srí lanské pokrmy


Národním Srí lanským jídlem je Rice and curry, tedy miska rýže a několik dalších mističek pálivého curry, může byt kuřecí, rybí, zeleninové. Dalším oblibeným pouličním jidlem jsou Hoppers, které vypadají jako mistička, jedná se takovou rádoby palačinku z rýžového těsta. Mezi Srí lanský fast food patří různé variace smažených rolek a vdolečků a potom také kottu, nasekané a osmažené kousky těstovin pripomínající nudle, které se podávají s kuřetem,rybou, zeleninou.