Jeskynní chrámy v Dambulle

 

Dambulla

Jeskynní chrámy Dambulle, známé také jako Zlatý chrám Dambulla, jsou chrámy ležící v centrální části Srí Lanky nedaleko města Dambulla. Nachází se 148 km východně od Kolomba a 72 km severně od Kandy. Tyto chrámy byly místem bojů v letech 1919 a 1984. Jsou to jedny z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných jeskynních chrámů na Srí Lance. Je zde velké množství nástěnných maleb a převážně buddhistických, ale i hinduistických soch.

 

Chrám Buddhova zubu

 

Kandy

 

Původní nedochovaný chrám byl postaven kolem roku 1600. Hlavní svatyně současného chrámu vznikla za vlády Vimala Dharma Súrji II. (1687–1739). Byla několikrát upravována a přestavována. Od 16. st. je v ní uložena významná relikvie Srí lanky – Buddhův zub. V roce 1998 byl chrám vážně poškozen výbuchem nálože v automobilu před vstupem do chrámu. V současné době je vchod opraven. Do chrámu je také vybudován bezbariérový přístup. Hlavní komplex chrámu se skládá ze tří pater.

 

Anuradhapura

Anuradhapura je starobylé město na Srí Lance, jehož počátky sahají až do 4. století př. n.l. Po nějaké době se na dlouhá století stalo toto město centrem politického i náboženského života celého ostrova. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou srílanskou archeologickou lokalitu.

 

Pollonaruwa

Polonnaruwa je město na Srí Lance, které vzniklo v 11. století za vlády indické dynastie Chola. V době svého rozkvětu ve 12. století zde vznikly rozsáhlé zahrady, velké množství soch Buddhů, mnoho paláců i mnoho dalších staveb, které zde existují dodnes v relativně dobře zachovalém stavu. Od roku 1982 je celé toto starobylé město zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Sigiriya

Sigiriya, též Lví skála, je archeologické naleziště na Srí Lance. Jádro naleziště tvoří pozůstatky palácového komplexu, který vznikl v 5. století. Celá oblast je častým cílem turistů, kteří sem přijíždějí z celého světa.